Má poslední vzpomínka na Paříž

… a taky na Londýn, Madrid, Barcelonu, Atlantik a tak dál, měl bych dodat jedním dechem, upachtěným a tak trochu zarmouceným. Ale hned na úvod musím říct, že se mi v Paříži nepřihodilo nic zvlášť tragického, jen se zkrátka ukázalo, jak se hladký průběh cesty může během hodiny změnit ve zmar.

Tu zmíněnou hodinu proměny jsem v Paříži strávil postáváním ve frontách. Abych zjistil cenu jedné místenky do Londýna, musel jsem si vystát celkem dvě (jako že fronty) – nejdříve s cca 15 lidmi na východním nádraží, kde mě zřízenec ani nepustil k přepážce a poslal mě na západní nádraží, odkud vlaky do Londýna jezdí. Tam těch lidí lačných sedadel byl asi dvojnásobek. A všichni jen čekali na to, až se dostanou hlavně k nějakému automatu, protože nějakých živých prodejců tam moc nebylo. Dost tam v každém případě bylo zřízenců, kteří vpouštěli lidi dovnitř. Bylo jich dokonce víc než těch automatů. Můj automat byl milý, tichý, inteligentní. Jen si tak někde uvnitř neslyšně vrněl. Byl jsem tichý stejně jako on a jen o něco míň inteligentní – jak zadat, že mám Interrail, jsem pochopil už na druhý pokus. Aplikace avizovala, že mistenka by měla stát od 32 eur. Sice to není málo, když bych jel tam a zpátky jen kvůli krátké návštěvě, ale zvažoval jsem přežít noc ve vlacích do Bedfordu a zpět, abych ušetřil a mohl si užít noční Londýn a ráno se vydat zpátky. A kdyby se mi podařilo zjistit cenu místenky do Madridu, připadala v úvahu cesta letadlem, pokud by to bylo moc (podle aplikace od 68 nebo od 80 eur). Zvládl jsem obojí. Jedna cesta do Londýna by vyšla na 209,50, jedna cesta do Madridu, kdybych Londýn oželel a jel ještě dnes večer do Španělska, 208, obojí v eurech. Jen zítra nebo pozítří stála nějaká mistenka asi 78 eur, ale ta měla kdoví jaké podmínky. Všechno jsou to nicméně ceny, které s ohledem na cenu Interrailu nehodlám akceptovat. Levněji bych mimochodem mohl letět letadlem. Netroufám si zjišťovat, na kolik by vyšla jízdenka bez Interrailu…

Z mého triumfálního návratu do Madridu po víc než třech letech sešlo. Mrzí mě to, ale letadla pořád létají a letenky stojí pakatel, ať si ti žabožrouti tím svým TGV vytapetují obýváky.

© chleboun 2022