Lapálie se zlotým

Zrovna když jsem vystupoval z vlaku a těšil se, že po těch mnoha hodinách se konečně projdu přes hranice a zase trochu poškádlím nohy, přišla rychlá práce. Normálně by mi to nevadilo, ale já jsem v tu chvíli neměl ani sehnané ubytování (jako vždy jsem to nechal na poslední chvíli), ani jsem nebyl rozhodnutý, jak dlouho ve Svinoústí zůstanu. Začala se mi totiž zamlouvat varianta, že si tady odpočinu od vlaků a nádraží a vyrazím do Berlína až ve středu, přežiju noc a prvním ranním vlakem se ve čtvrtek vydám k domovu. V Berlíně se sice dá noc strávit levně v hostelu, ale že bych tím chtěl tuhle krátkou epizodu končit, to se mi moc nechtělo. Aby se mi rozhodovalo snadněji a lépe se mi orientovalo v nabídkách, poprosil jsem J., aby mě jistila od počítače doma. Z Booking.com mezitím zmizely nabídky, mezi nimi i jedna sympatická se snídaní, a buď to bylo dražší, nebo bych se musel během zítřka přemístit, což ztrácí kouzlo zázemí v pokoji. Bylo třeba jednat rychle, a tak jsem nakonec slevil ze dvou dní a objednali jsme jeden apartmán na hlavní ulici za 200 zlotých. J. nešlo zaplatit kartou, tak jsem to musel dokončit já, jenže já jsem v zapadlém pohraničí neměl data. Prekérní situace. Restartoval jsem telefon, zadal údaje o kartě a došly mi instrukce – že si mám dojíždějí pro klíč dva kilometry daleko. Co už, dva kilometry přežiju, říkám si, navíc chtěl dát majitel vedete půlhodiny předtím, což mi vycházelo tak akorát. Napsal jsem mu přes WA, a kde prý jsem. Píšu, že před domem. Slíbil, že přijede a že zaplatím v hotovosti. Jenže jak už víme, já jsem měl v peněžence jen euro a dvě stě minus osmnáct korun. Osoba na druhém konci messengeru se však nechce dát lacino a píše, že nefunguje terminál a že v Biedronce je automat. Cestou k němu se ptám, co kdybych zůstal dvě noci za 300. Smlouvá a navrhuje 350,ale tentokrát se nedávám já a píšu, že je to moc. Ptá se, jestli je 300 maximum, tak soucitně navrhuju 320 a on že platí.

Bankomat v Biedronce byl ale Euronet a s ním nemám dobré zkušenosti. Za výběr chtěl asi 90 korun, a nadto by mi nedal moc dobrý kurz. Co jsem usmlouval, nechal bych lichvářům. Napsal jsem parťákovi, ať vydrží, že seženu jiný automat, a sešli jsme se později. Při přebírání klíče a nezbytné instruktáži jsem mu anglicky vysvětloval, jak to bylo, on mě na oplátku ujistil, že mám naprosto nejlepší cenu ve městě, a poslední, co jsme si v tomhle univerzálním jazyce řekli, bylo, že Praha je krásná. Pak jsme plynule přešli do svých mateřštin a náramně jsme si začali rozumět.

Ale stejně si myslím, že jsme svým způsobem vyhráli oba (ač on není majitel, ale jen předavatel klíče). 120 zlotých mít, nebo nemít a platit jen jeden úklid, a to po sezoně, je dobrý byznys. Mně se náklady rozložily na dvě noci, a i když mi banka nedala zas tak skvělý kurz, cena je opravdu dobrá. A mezi námi, o tom právě dnes nefungujícím terminálu si myslím své. Booking.com a ministři financí umí být pěkní prevíti.

© chleboun 2022